Damer Resultat 2010

Träningsmatcher
Tillbaka

10-08-06
Oavgjort för Damerna mot Frövi i genrepet inför höststarten
Arboga Södra IF - Frövi IK (Div.3) 4-4 (2-1)

Målskytt: Betty Blixt 1, Ida Asp 1, Elin Segerstedt 1, Ida Sörén 1

Sommarens ända träningsmatch spelades mot Frövi IK, som ligger 2:a i Närke trean och matchen blev en bra genomkörare för bägge lagen. ASIF tjejerna rivstartade med att ta ledningen efter 40 sek. då Betty Blixt påpassligt höll sej framme och pillade in 1-0. ASIF har greppet om spelat första 10 min. men Frövi äter sig in i matchen och skapar ett antal farliga hörnor, men när man väntar på en kvittering blixtrar ASIF till i en snabb omställning och Ida Asp kan skicka in 2-0 målet. En reducering kommer dock i den 36 min och det blir halvtidsresultatet.

Södratjejerna rivstartar andra halvlek på samma sett som den första och för 3-1 och 4-1 på dom första 6 minuterna och 4-1 målet är som hämtat ur skolboken där bollen går som på ett snöre genom laget och ut till Ida Asp som överlappat på högerkanten och får till ett inlägg som Ida Sörén vräker sig fram på och tåar in bollen vid första stolpen. Snyggt.

Frövi ger inte tappt utan krigar säg tillbaka och med 7 min kvar får man in en kvittering. Resultatet får ses som rättvist och bägge lagen visade upp en fin fotboll som lovar gått för höstsäsongen.

Matchbilder
Klicka här för stor bild

10-04-25
Seger i sista träningsmatchen inför seriestart för Damerna
Sköllersta IF - Arboga Södra IF 2-7 (1-3)
Målskytt: Sofia Larsson 2, Amanda Hill 1, Rebecca Collstam 1
Betty Blixt 1, Ida Sörén 1, Linda Hurtig 1

Försäsongens sista träningsmatch för Södras Damlag spelades återigen i Hallsberg på deras fina konstgräsplan och för motståndet stod Sköllersta IF, nyuppflyttade i Div.3 Närke.

Osäkerheten inför matchen var rätt stor pga. att många tongivande spelare i ASIF vilade denna match men de som var med visade med besked att man vill vara med och slåss om en A-lags tröja denna säsong. Matchen startade med att hemmalaget tog ledningen i matchens första anfall, och det fick Södra- tjejerna att tända till och sen var det inget snack om vilket lag som var bäst.

Bra försvarsspel var grunden till många snabba omställningar där ASIF rann igenom och skapade farliga chanser. Det som motståndarna skapade togs säker om hand av ASIF försvaret. Samliga spelare får klart godkänt, men ett extra plus till
3 x Hermansson. Johanna i mål, Kajsa och Martina i försvaret var de som höjde sig lite utöver dom andra.

Damerna har nu spelat tre träningsmatcher i Hallsberg och har på dem fått målskillnaden 39-3. ASIF har nu lämnat in en förfrågan om att få spela sina hemmamatcher i Hallsberg
Nu väntar seriepremiären i Div.4 med hemmamatch mot Västerås IK U1. Förhoppningsvis på Ekbackens IP kl.19.00 den 27 april.

10-04-18
Damerna formligen pulvriserade Hallsberg
Hallsberg BK - Arboga Södra IF 0-25 (0-11)

Målskytt: Elin Segerstedt 9, Amanda Segerstedt 8, Ida Sörén 3
Ida Asp 2, Rebecca Skog 1, Rebecca Collstam 1, Amanda Hill 1

Helgens ända träningsmatch för Arboga Södras Damlag blev inte mycket till match. För “motståndet “ stod Hallsbergs BK som klarat sig kvar i Närkes Div.3 men på egen begäran bett att få spela i Div.4 denna säsong. Ett riktigt val, om man ser till söndagens match. ASIF damerna formligen pulvriserade HBK's unga lag med 25-0 (11-0).

Det var närmare 35 mål en att Södra skulle släppt in någon boll, så överlägsna var ASIF i denna match. Heder att man trotts överlägsenheten ändå höll bolltempot och skärpan uppe och inte slog av på takten.

10-04-11
En ny seger för Damerna mot Forsby, nu med U-laget
Forsby FF U - Arboga Södra IF U 0-5 (0-4)

Målskytt: Betty Blixt 1, Ida Sörén 1, Kajsa Hermansson 1
Jannika Holmström 1, Sofia Andersson 1

På söndagen var det dags för Forsby FF's och Södra's U-lag att möte varandra i en träningsmatch på Kristinelunds sportfält i Köping. Bägge lagen hör hemma i Div. 5 och kommer således att mötas även i serien så småningom.

I denna match var Södradamerna numret större spelmässigt än Forsby och vann matchen rättvist med klara 0-5 efter 0-4 i halvtid. Framför allt i 1:a halvlek ägde Södra mittfältet och man skapade därigenom många farliga målchanser varav 4 st. resulterade i mål. Forsby stack upp i några anfall men dessa avvärjdes av en säger backlinje samt en “vikarierande” målvakt i utespelaren Linn Simonsson, som nu gjorde sina andra match i mål och spelade stabilt och säkert på det hon hade att göra.

Även Forsby hade en “utespelare” i mål i denna match, Denise Larsson, som också stred tappert. Som helhet var det Södra's bättre rörlighet och mer varierade spel som avgjorde detta derby. Samtliga i ASIF får godkänt, extra blomma till Linn Simonsson i mål, som håller nollan och gör det övertygande även Betty Blixt var pigg och oroade hela tiden Forsby's försvar.

10-04-10
Seger för Damerna mot Forsby
Forsby FF - Arboga Södra IF 2-3 (1-1)

Målskytt: Rebecca Skoog 2, Amanda Segerstedt 1

Arboga Södras Div.4 damer besegrade Forsby FF's Div.3 damer med 2-3 i lördagens träningsmatch på ett blåsigt Kristinelunds sportfält i Köping. Sett till spelet skulle nog segermarginalen varit något mål större till Södra's favör. Halvtid 1-1.

Arbogadamerna förde matchen från start till mål med undantag för ca 10 min i mitten på första halvlek då Forsby fick lite tryck på ASIF. Södradamerna var vassare och mer distinkta in på mål.

Den hårda vinden förstörde mycket så något skönspel var det svårt att få till. men Södra visade ändå upp många försök till att vårda bollen inom laget, för att sen slå om på snabba omställningar.

Bägge lagen gjorde efter väderleks förutsättningarna en godkänd match. Den i Forsby som oroade Södraförsvaret mest var Julia Nilsson, och i Södra får Amanda Segerstedt bäst betyg men även Rebecca Skoog för två påpassliga mål och bra jobb.

10-04-05
Knapp förlust för Damlaget i träningsmatchen mot Värmbol
DFK Värmbol - Arboga Södra IF 2-1 (1-1)

Målskytt: Sofia Larsson 1

Katrineholmslaget DFK Värmbol som slutade 3:a i Div.3 förra säsongen och fick erbjudande om att gå upp i Div.2 till denna säsongen var måndagens motståndare för Södras damer.

På en av snö, blöt konstgräsplan i Katrineholm gjorde ASIF en strong insatts matchen igenom. DFK var passningsskickliga och rullade boll och rörde sig väldigt bra och hade greppet första 20 min av matchen. De tar också ledningen efter ca 15 min. men Södratjejerna kämpade sig in matchen och håller spelet väl uppe under andra halvan av 1:a halvlek. Sofia Larsson tvingar DFK målvakten till ett par riktigt kvalificerade räddningar.

Det är även Sofia Larsson som i halvlekens 40 min. stöter in en hörna slagen av Elin Andersson fram till 1-1 som också blir halvtidsresultatet.

I 2:a halvlek kommer Södra mer rätt in i matchen från start och är det lag som för matchen och gång på gång är man nära att rinna igenom. Men bollskickliga Värmbol reder ut stormen och jämnar ut spelet igen. Matchen ser ut att sluta oavgjort när en Södraspelare får en rensning upp på handen och DFK får straff i den 44 minuten och den placeras säkert in bakom Södrakeepern och Värmbol vinner matchen med 2-1.

Ett oavgjort resultat kanske speglar matchbilden bättre där lagen hade varsin halvlek. Värmbol är ett mycket bra lag och denna match var en bra värdemätare för Södra. Alla spelare får godkänt för en strong arbetsinsatts.

10-04-04
Förlust för Damernas U-lag mot Kolsva
Kolsva IF - Arboga Södra IF U 2-0 (1-0)


Arboga Södra IF's U-lag ställdes på söndagen emot seriekonkurrenten i Div.5 Kolsva IF i en träningsmatch på Krillan i Köping. Södra började matchen bäst och förde spelet och stod emot bra i närkampsspelet mot erkänt tuffa Kolsva IF.

Några halvchanser skapades men det var mest spel på mittplan och de riktigt klara målchanserna uteblev från bägge håll. Kolsvas tyngd tog mer och mer ut sin rätt och man tar ledningen i 1:a halvleks 38 min på en "tåpaj" av Madeleine Wivegg och Kolsva har rättvist ledningen med 1-0 i halvtid.

Södra börjar andra halvlek piggt och är sånär att rinna igenom några gånger men den där lilla sista skärpan framåt saknas denna dag. Kolsva tar sen åter tag i taktpinnen och avgör matchen i 2:a halvleks 29:e minut genom Maja Nordmark. Sista 10 min trycker ASIF på men får inte till avsluten riktigt. Sammantaget en match som präglas av mer kamp en skönspel från bägge lagen där Kolsvas tyngd avgör. I Södra får hela laget godkänt för ett bra jobb.

10-03-28
Ännu en seger för Damerna, nu borta mot Triangeln
Triangeln IK - Arboga Södra IF 1-5 (1-3)
Målskytt: Amanda Segerstedt 2, Amanda Hill 1, Ida Asp 1,
Sofia Larsson 1

Södras damlag vann även helgens andra träningsmatch, nu i Eskilstuna mot Triangeln IK:s Div.3 lag. På den fina konstgräsplanen i Mesta i Eskilstuna gjorde Södratjejerna en mycket bra match mot ett bolltrillande TIK. Vi tog kommandot i inledningen och förde spelet till en början. Dock tog TIK ledningen i den 6:e minuten efter en markeringsmiss på mittplan och ett individuellt solonummer.

ASIF låg efter det helt rätt i markeringsspelet och vann ofta boll på mitten. Södra spelade ett varierat och effektivt passningsspel där både snabba omställningar och metodiskt rullande från backlinjen fanns i registret denna dag. Sällan eller aldrig  förivrade sig Södraspelarna, utan man försökte rulla boll när det gick och man var hela tiden med i anfallen med mycket folk.

Försvarsmässigt agerade målvakten Johanna Hermansson med pondus och hon hade mycket bra hjälp av uteförsvaret som låg rätt och styrde av de flesta TIK anfallen ut mot kanterna. Som helhet en mycket bra match av hela Södralaget men ett extra omnämnande till Johanna Hermansson i mål, Emma Karlsson  ytterback, född 94 som visar upp ett moget ytterbacksspel och hon kliver aldrig undan i närkamperna samt yrvädret Amanda Segerstedt som från sin yttermittmittfältsposition ständigt är ett hot mot motståndarna med sin speed och teknik.

10-03-27
Seger igen för Södra's damer denna gång mot Hällbybrunn
Hällbybrunn IF - Arboga Södra IF 0-6 (0-4)
Målskytt: Amanda Segerstedt 2, Sofia Andersson 1,
Elin Bergkvist 1, Rebecca Collstam 1, Amanda Hill

Div.3-laget Hällbybrunn stod på programmet för Södras damer på lördagen. På en ganska hård grusplan dominerade Södratjejerna händelserna från start till mål. Ett ASIF som ställde upp med bl.a. 5st tjejer födda 1994.

Passningsspelet och markeringsspelet var stundtals väldigt bra i 1:a halvlek och man pressade Hällbybrunn tillbaka och vann mycket bollar på mitten. Det utmynnade i ett otal snabba omställning där framför allt Amanda Segerstedt löpte igenom gång på gång och oroade hela till tiden hemmaförsvaret.

Följdriktigt var det också Amanda Segerstedt som gav Södra ledningen i den 5:e minuten framspelad av Amanda Hill. Sedan brände vi säkert 5-6 frilägen och radade upp flertalet andra lägen som kunnat resulterat i mål. Rättvist rullade det in 3 mål sista 7 minuterna och halvtids-siffrorna skrevs till 4-0.

I andra halvlek kommer hemmalaget ut lite mer taggat och sticker upp i några ströanfall dock utan att ett stabilt Södra-försvar släpper till några farliga chanser. ASIF tar åter tag i taktpinnen och förutom de 2 mål man gör så finns bud på ytterligare 3-4 mål. Som helhet en mycket bra match och ASIF uppträder stabilt i alla lagdelar. Alla får godkänt men extra plus till systrarna Amanda och Elin Segerstedt samt Elin Andersson och Ida Asp.

10-03-20
Damerna vann sin bortamatch mot Västerås BK30
Västerås BK30 U - Arboga Södra IF 1-2 (1-0)

Målskytt: Sofia Larsson 1, Rebecca Skog 1

Tuffaste motståndet hittills i år träffade Arboga Södras Damer på i Västerås på lördagen. Div.3 laget BK30 U förstärkt med två tjejer från deras Div.1 lag stod för motståndet.

BK30 var aggressivare och tuffare under hela första halvlek, som i de tidigare matcherna ligger tjejerna för långt ifrån i markeringarna och trycker inte till i närkamperna till att börja med. BK30 får vända upp med bollen gång på gång och komma rättvända mot Södra's backlinje vilket leder till några farliga chanser. Ledningsmålet kommer redan i 4:e minuten på en frispark från straffområdeslinjen som sitter otagbart i krysset, bakom vikarierande “målvakten” Linn Simonsson.

I halvlek rättar Södra till vissa detaljer och ut kommer ett nytt lag som tack vare tajtare markeringsspel tar över matchen totalt. Tjejerna blir helt enkelt resolutare i allt. Flera farliga chanser skapas och en rättvis kvittering kommer i den 17:e minuten genom Sofia Larsson. BK30 sticker upp emellanåt men Linn i målet storspelar.

I 2:a halvlekens 33 minut bryter Elin Segerstedt igenom och frispelar Rebecca Skog som enkelt rullar in segermålet till 2-1. BK30 trycker på mot slutet men en makalös räddning av Linn Simonsson med 3 min kvar ger Södra en rättvis seger. Hela laget får godkänt men topparna var Sanna Lundberg och Linn Simonsson i mål.

Linn som egentligen är utespelare ställde upp i målet när ordinarie målvakt var borta. Linn har endast stått i mål ett fåtal minuter i en flicklagsmatch förra året men går här in och spelar som om hon inte gjort annat en stått i mål. Jättekul att se.

10-03-14
Ytterligare en storseger för damerna, nu borta mot Fanna BK

Fanna BK - Arboga Södra IF 1-6 (1-1)
Målskytt: Amanda Segerstedt 2, Elin Segerstedt 1, Ida Asp 1, Amanda Hill 1, Elin Andersson 1

Arboga Södras damlag följde upp förra helgens seger mot Laxå IF med en ny seger , denna gång mot Div.5 laget Fanna BK från Enköping. Första halvlek hade ASIF svårt att komma rätt i positionerna i försvarsarbetet och Fanna tilläts att dominera på mitten och oroade ständigt det gulsvarta försvaret.

Ändå tar ASIF ledning genom Elin Segerstedt som på egen hand springer igenom Fanna försvaret och trycker in 0-1 i den 8:e min.
Fannas övertag håller i sig halvleken ut och man får en rättvis kvittering i den 26 min.

I halvtid plockar ASIF om lite och helt plötslig agerar hela laget med en pondus, och med en rörlighet som tryckte tillbaka Fanna på deras egen planhalv hela andra halvlek. ASIF höll bollen inom laget och gjorde det jobbigt för Fannaspelarna att jaga boll hela tiden. Mängder av målchanser skapades och när Amanda Segerstedt möter en hörna från Ida Asp och på volley skickar upp 1-2 i nättaket efter 4 min i andra så rullar det på och ytterligare fyra mål från Södratjejerna gör att slutresultatet skrevs till 1-6.

Södra hade bud på både tre och fyra mål till i en stundtals bländande andra halvlek. Roligt att samtliga tjejer som är med, tar chansen när man får den och verkligen visa att man vill vara med och kriga om platser i a-laget.

10-03-08
Storseger för damerna mot Laxå
Laxå IF - Arboga Södra IF 1-7 (0-2)(0-2)(1-3)

Målskytt: Ida Sörén 2, Sofia Larsson 2, Elin Segerstedt 2, Rebecca Skoog 1

Säsongens första “riktiga” träningsmatch spelade Arboga Södras damer i Hallsberg på en kanonfin konstgräsplan. Motståndare var nya division 3 laget Laxå IF. Matchtiden var 3 x 30 min.

Matchen började med en Laxå dominans under första 10 min, där Södratjejerna hade svårt att hitta rätt i positionerna. Med lite snabba omändringar i laget tog sedan ASIF över matchen och man flyttade fram spelet på Laxås planhalva. Följdriktigt kom även 0-1 i den 14 min genom Ida Sörén.

Sedan styrde ASIF matchen ända in i mål och segersiffrorna skrevs till 1-7. En fin genomkörare för hela laget som trotts avsaknaden av flera viktiga spelare presterade en mycket bra match. Nästa träningsmatch är nu på söndag 14 mars borta mot Enköpingslaget Fanna BK, också det ett division 3 lag.

10-03-03
Damerna spelade 2 matcher (9-manna) inomhus Lördag 27/2  i Systemair hallen i Skinnskatteberg
Arboga Södra IF A- Kolsva IF A 5-3 (1-2)

Målskyttar : Amanda Segerstedt 3, Elin Segerstedt 1, Linda Hurtig 1

Arboga Södra IF U- Kolsva IF U 5-3 (2-3)
Målskyttar: Sofia Andersson 1, Emma Karlsson 1,
Ida Holmström 1, Elin Persson 1, Kajsa Hermansson 1
 

Tillbaka